Anasayfa Döviz Kurları TCMB Kurları Altın Fiyatları Sitene Ekle Web Servisleri
Merkez Bankası Faiz

Merkez Bankası Faiz İndirecek Mi?

Piyasalarda şu sıralar gündem İngiltere’de gerçekleştirilecek AB Birliği referandumu iken; Türkiye piyasasında da gözler Salı günkü toplanacak olan Merkez Bankası toplantısına çevrildi. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya önderliğinde toplanacak PPK'nın, küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ışığında nasıl bir karar alacağı merak edilmekte.

Uzmanların yaptıkları değerlendirmelerde ise Merkez Bankası toplantısından çıkacak karar üst bantta yapılacak olan indirimlerin devam etmesi yönünde. FED Başkanı Janet Yellen’in geçen hafta yapılan FED toplantısı sonrasında faiz artışına ilişkin olumsuz karar çıkmıştı. Brexit endişelerinin küresel piyasalara yön vermesinin etkisi ile gözler Merkez Bankası toplantısına çevrildi. Uzmanların Merkez Bankası toplantısından çıkması düşündükleri karar üst bantta indirimin devam edeceği yönünde.

Ünlü &Co Araştırma Yönetimi Direktörü Vedat Mizrahi’nin yaptığı Merkez Bankası kararları öncesi değerlendirmesinde; Merkez Bankası toplantısından üst bantta 50 baz puan indirim beklediklerini ifade etti. Vedat Mizrahi’nin açıklamasında bunun son indirim olmayacağı da belirtildi. Mizrahi ayrıca Fed'den faiz artışı beklemediğini ve Merkez Bankası'nın enflasyon verilerini de baz alarak faiz indireceğini açıkça belirtmiştir.

Akıllı Para programına konuk olan Burgan Bank Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erten ise, Merkez Bankası toplantısı öncesinde yaptığı değerlendirmede; faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirimin devam edeceğini belirterek genel beklentiye uygun bir açıklama yaptı. Fakat Mehmet Erten kişisel görüşünün bu indirimin yapılmaması gerektiğini de açıklamalarına ekledi.

Cep piyasa
kayseride doviz canki    ,   2002 yılında cumhuriyet altın fiyatları ,   28 11 2000 tarihli dolar ,   
www.dovizfiyat.com 2008 - 2018 © Döviz Fiyatları